Rahabilitace - příběhy vojáků

Petr Krasytskyi

„Nebýt toho těžkého zranění nohy a obratle, jsem teď na frontě a bojuju dál“ říká Petr, který byl těžce zraněn střelou z tanku. Petrovi je 43 let, sloužil u motorizované pěchoty od února 2022 a aktivně se podílel na obraně Kyjeva v počátcích války. Utrpěl spousty drobných zranění, ale vždy se vrátil zpět na frontu. Při obraně města Kurachovo náhle ztratil vědomí a probral se až ve vojenské nemocnici ochrnutý na půlku těla po těžké mrtvici. Nemohl mluvit. Doktoři na Ukrajině Petra dostali do stavu, že opět mluví a začíná znovu chodit. Nutně potřeboval lázně. Díky Vám je má už za sebou a jeho stav se nesmírně zlepšil jak po psychycké tak fyzické stránce.

Petro Vorobets

Petro je mladý voják, který bojoval od samého začátku války v Luhanské oblasti jako střelec motorizované pěchoty. Při tankové bitvě u osady Mykolaivka, kde tři dny odolávala jeho jednotka ruskému útoku, vybuchl v jeho blízkosti granát, který mu poranil páteř a ramenní kloub. Částečně měl paralyzovanou dolní část těla a tak byl upoután na invalidní vozík. Po několika operacích začal znovu chodit a v Darkově bude měsíc svoji chůzi zlepšovat.

Taras Hryshchuk

Taras s volacím znakem „Tarik“ je vrchní rotmistr a již před válkou sloužil v ukrajinské armádě. Po několika bojových přesunech se dostal do obranné linie kolem Bachmutu v Doněcké oblasti kde při obraně města Siversk utrpěl velmi vážná zranění z minometné palby. Přišel o pravou nohu a s četnými průstřely na celém těle byl převezen do nemocnice. Přežil. Svůj další boj v nemocnici zakončil získáním protézy, se kterou se učí, zatím o berlích, znovu chodit. Díky Vám ho pomůžeme vrátit do života a třeba se zase jednou normálně projít.

Dmytro Triboi

Dmytro je výsadkář. Jako velitel průzkumné skupiny v Doněcké oblasti se dostal pod palbu ruského snipera, který nejprve zastřelil jeho spolubojovníka a druhou ranou Dmytra trefil do hlavy. Naštěstí helma kulku zbrzdila a Dmytro se probudil až v Dnipru v nemocnici, kde mu zachránili život vložením titanové náhražky části lebky. Nepodařilo se odstranit všechny odštěpky střely a tak bude do konce života chodit se šrapnely v hlavě. Je částečně ochrnutý na pravou část těla. Má časté poruchy paměti. Nikdy už nebude normálně chodit. To co mu ruský sniper nevzal, je jeho úsměv a neuvěřitelně stále dobrá nálada.

Anatolii Shafranskyi

Anatolii je starší seržant s volacím znakem „Batya“, který se v roce 2014 ve svých 59ti letech dobrovolně přihlásil do armády a postupně se stal až velitelem tanku. S tankovou formací, která bránila Kyjev na počátku války se následně dostal do Luhanské oblasti, kde utrpěl poranění hlavy s částečným poraněním mozku. Trpí silnými bolestmi hlavy, závratěmi a silnou posttraumatickou poruchou. Jako válečný veterán si zaslouží naší úctu a díky Vám se nám ho podaří v Darkově dostat zpět do bojovné nálady, chce se totiž vrátit zpět do služby.